Energetska efikasnost
Postoji mnogo načina kako možemo pomoći svojim klijentima postizanje veće energetske efikasnosti. To ovisi od njihovih energetskih potreba i potrošnje, njihovih prioriteta, njihove osnovne djelatnosti. U nastavku je popis nekih osnovnih mjera koje se mogu poduzeti u mnogim slučajevima.
Energetsko savjetovanje
Provodimo energetske preglede kako bismo otkrili potencijal za energetske uštede. Ti pregledi nam služe kao osnova za donošenje kvalificiranih odluka o sljedećoj mjeri koja se može poduzeti kako bi se poboljšala energetska efikasnost. Za svaku mjeru utvrđujemo uštede u troškovima/energiji, visinu investicija, rok otplate, prioritet mjera i mogućnost pribavljanja odgovarajućih dozvola.
Upravljanje energijom
Uvođenje energetskog upravljanja radi kontrole i optimizacije potrošnje energije, predstavlja mjeru koja nam daje transparentan i jednostavan pregled svih energetskih i financijskih tokova u realnom vremenu. Automatizirano sakupljanje i procesuiranje podataka omogućuje poboljšanje pouzdanosti i kvalitete upravljanja energijom, što na kraju rezultira efikasnijom potrošnjom energije.
Mjere uštede toplinske i električne energije
U mnogim slučajevima, samo zamjenom zastarjele tehnološke opreme možemo postići uštede električne i toplinske energije do 50% ili više i smanjiti troškove održavanja.
Osim zamjene kotlova, hladnjaka i ostale opreme tehnologijom koja je energetski efikasnija, sljedeća rješenja pomažu u dodatnom smanjenju troškova:
- Poboljšani sustavi mjerenja i obračuna
- Kompenzacija jalove energije
- Uvođenje nadzora i regulacije vršne električne snage
- Energetski efikasnija rasvjeta koja odgovara uvjetima korištenja
- Akumulacija toplinske i rashladne energije
- Iskorištavanje otpadne toplinske energije
- Termoizolacija zgrada
- Zamjena prozora i vrata energetski efikasnijima
- Automatska regulacija temperature u prostorijama, u skladu sa specifičnim potrebama
Reference
Plantaže – Montenegro
Plantaže AD, the largest winery in the region and one of the most famous, had very high energy costs.
Gorenje/Cooling – Slovenia
Its original two systems had an insufficient cooling capacity, were obsolete and had a low energy efficiency ratio, in addition to which they operated all year long and did not take advantage of the site’s free-cooling potential.
Hotel Otrant - Montenegro
Resalta installed an air/water heat pump for the heating of sanitary water. The heat pump capacity is 140 kW. The heated sanitary water is delivered to the main hotel building and the surrounding bungalows.
Obnovljivi izvori energije
Obnovljivi izvori energije predstavljaju bit onoga što radimo i glavni su element većine naših rješenja. Ovdje je pregled nekih obnovljivih izvora koji se najčešće koriste u projektima tvrtke Resalta.
Biomasa
Biomasa je obnovljiv, CO2 neutralan izvor energije koji osigurava samostalnu opskrbu energijom. Uzimajući u obzir troškove energije, prelaskom na korištenje biomase mogu se ostvariti značajne uštede u usporedbi s drugim oblicima grijanja a posebno je korisno za organizacije koje imaju konstantnu godišnju potrebu za grijanjem.
Kotlovi na biomasu posebno su pogodni za industrijske objekte, domove umirovljenika , škole i dječje vrtiće, hotele i sportske objekte. Instalacijom takvog sistema lako možemo ostvariti financijske uštede i smanjiti negativan utjecaj na životnu sredinu.
Solarna energija
Solarni paneli koriste sunčevo zračenje pretvarajući ga u korisnu toplinsku energiju. Ona se skladišti u rezervoarima toplinske energije i dostupna je za grijanje vode u domaćinstvu ili zgradi.
Pored financijske koristi, solarna energija doprinosi smanjenju negativnog utjecaja ugljika i predstavlja obnovljivi izvor energije za opskrbu vaše zgrade.
Korištenje energije iz okoline upotrebom toplinskih pumpi
Instalacijom toplinskih pumpi za zagrijavanje zgrada i sanitarne tople vode u domaćinstvima omogućena je ušteda tamo gdje postoje različita rješenja, ovisno o vrsti energije. Toplinske pumpe mogu značajno smanjiti troškove zagrijavanja zgrada i predstavljaju obnovljiv izvor energije. Ako se koriste reverzibilne toplinske pumpe, onda se može vršiti i hlađenje. Za istovremeno grijanje i hlađenje koristimo polivalentne toplinske pumpe sa visokim stupnjem efikasnosti.
Kogeneracija toplinske i električne energije
Postoji specijalizirana oprema koja može koristiti gorivo kao što je biomasa za proizvodnju i toplinske i električne energije u isto vrijeme, čineći je vrlo efikasnim rješenjem za mnoge klijente. Ove jedinice za kogeneraciju variraju od vrlo malih koje mogu osigurati energiju za domove umirovljenika, do čitavih postrojenja koje mogu osigurati energiju za cijelu zajednicu.
Reference
Sava Hoteli, Moravske Toplice Terme 3000 – Slovenia
The Terme 3000 Moravci spa is situated above the underground spring MT1, water from which is used to fill the thermal pools open to the guests.
Dobropolje Elementary School – Slovenia
The municipality was using two expensive and inefficient crude oil boilers to heat the elementary school and one kindergarten (2 x 230 kW). The schools use 300 MWh annually.
Schools in the City of Pirot – Serbia
The City of Pirot announced a public tender in order to lower heating costs in four schools and improve efficiency.
Veliki projekti proizvodnje energije
Pored projekata energetske efikasnosti, tvrtka Resalta također razvija i provodi velike projekte proizvodnje održive energije, generalno kapaciteta od 5 MW i više.
Bioplin
Bioplin metan, prirodni nusproizvod tretmana otpadnih voda, deponija i objekata za skladištenje životinjskog otpada, predstavlja dobar izvor obnovljive energije. Umjesto sagorijevanja ovog plina na bakljama, koje troše energiju i povećavaju lokalnu emisiju plinova, komercijalni i državni objekti mogu koristiti bioplin kao oblik energije za korištenje na samoj lokaciji ili izvan nje kao obnovljivog izvora energije.
Deponijski plin
Projektiramo, gradimo, održavamo i upravljamo radom postrojenja za korištenje obnovljive energije, za objekte u blizini deponija. Ovi projekti korištenja obnovljive energije sigurno preusmjeravaju plin sa deponija putem sistema za ekstrakciju i dovode ih do postrojenja za pretvaranje deponijskih plinova u energiju. Plinovi se pročišćavaju prije nego što ih specijalizirane mašine pretvore u energiju koju koriste objekti i u mnogim slučajevima, obližnja naselja.
Kogeneracija toplinske i električne energije
Današnja tehnologija omogućava istovremenu proizvodnju toplinske i električne energije zahvalјujući procesu pod nazivom kogeneracija ili kombinirana proizvodnja toplinske i električne energije (CHP). Proizvedena električna energija predaje se električnoj mreži ili obližnjim objektima koji zahtijevaju dodatnu energiju, dok toplinu ponekad ponovo koristi postrojenje i često se kanalizira prema obližnjim korisnicima ili objektima.
Prednosti CHP-a su brojne: ovaj proces povećava energetsku efikasnost, smanjuje troškove energije i koristi obnovlјive i lako dostupne lokalne izvore goriva, kao što su biomasa i bioplin. Emisije CO2 održavaju se na minimumu i ispušni plinovi se tretiraju kako bi bili ekološki prihvatlјivi.
Resalta izrađuje CHP projekte od 5 MW naviše.
Velike toplinske pumpe
Termička snaga rijeka, izvora i drugih podzemnih voda može se eksploatirati za proizvodnju topline za potrošače u gradovima, dalјinsko grijanje i privatnim klijentima.
Financiranje
Održivost i energetska efikasnost su široko priznati kao principi koje tvrtke i javne institucije uključuju u svoje dugoročne strategije i ciljeve. Međutim, osim toga što često nemaju znanje i iskustvo potrebno za implementaciju i realizaciju projekata energetske efikasnosti, mnogi naši klijenti također nemaju potrebna sredstva za realizaciju ovog konkretnog cilja. Zbog toga imamo dva modela financiranja, jedan za privatni sektor i jedan za javni sektor, koje primjenjujemo u svakom svom projektu, vodeći računa da naši klijenti nikad ne potroše ni kunu iz svog džepa.
ESCO model
Pojam ESCO označava tvrtku za pružanje energetskih usluga. Ovaj model omogućava tvrtkama kao što je Resalta da pružaju svoje energetske usluge a da klijenti ne moraju investirati osobni kapital u projekte. Korištenjem ESCO modela mi kontroliramo potrošnju energije u vašim objektima, predlažemo rješenje, provodimo ga, upravljamo postrojenjem i održavamo ga, ali najvažnije od svega osiguravamo financiranje tako da se vi možete usredotočiti na vašu osnovnu djelatnost. Garantiramo rezultate, a klijenti ulaganje otplaćuju kroz ostvarene uštede.
Saznajte više o ESCO modelu >>
Javno-privatno partnerstvo
Javno-privatno partnerstvo (JPP) je u biti primjena ESCO modela na javne institucije. Javni partner objavljuje natječaj tražeći partnera iz privatnog sektora za energetski projekt, bilo da je u pitanju projekt osvjetljenja, biomase, hlađenja, ili bilo koje druge energetske potrebe. Privatni partner predlaže rješenje, i ako je natječaj odobren, preuzima cijeli projekt od početka do kraja. Ovo znači pružanje usluga kompletnog financiranja, građevinskih poslova i implementacije projekta, i održavanje tijekom trajanja ugovora.
Sve rizike preuzima privatni partner i garantira uštedu javnom partneru. Ulaganje se otplaćuje privatnom partneru kroz ostvarene uštede.
Reference
Mercator – Serbia
Mercator’s retail centers throughout Serbia are relatively inefficient, dependent on district heating and have obsolete lighting systems.
Livar, Črnomelj – Slovenia
Following the realization of Resalta’s energy efficiency project in Livar’s Ivančna Gorica facilities, an energy audit showed that the Črnomelj site had an even bigger potential for savings.
City of Kruševac – Serbia
Kruševac is a city in southern Serbia, as well as the seat of a wider administrative area with 128,000 inhabitants. Its public lighting infrastructure is outdated and the city has published a tender for a public private partnership to renovate the systems.