Deponiji spadaju među najgore točke zagađenja širom svijeta. Smatraju se izvorima zagađivača zraka, vode i tla i područja sa visokim potencijalom emisija kada su u pitanju plinovi s efektom staklenika kao što su metan i CO2. Nesanitarni deponiji, posebno u zemljama u razvoju, s malim ili nikakvim procesima predobrade i reciklaže otpada prepušteni su prirodnom procesu dezintegracije. Proces dezintegracije otpada je dug i nekontroliran. Osim toga što je neprikladan za životnu sredinu, može biti i prilično opasan.
Na deponijima koji sadrže različite vrste komunalnih otpada, dezintegracija u dubljim slojevima bez prisustva zraka može dovesti do stvaranja zapaljive smjese plinova. Sastav ovih plinova je uglavnom metan (CH4), zajedno sa ugljik-dioksidom (CO2) i dušikom (N2). U procesu poznatom kao anaerobna digestija, ovi plinovi, kada su nekontrolirani, obično dovode do formiranja takozvanih "metanskih džepova". Metanski džepovi su ogromni podzemni rezervoari plina, skloni spontanom sagorijevanju i teškim eksplozijama.
Jedino preventivno rješenje protiv opasnih eksplozija koje mogu biti posljedice dezintegracije otpada je umetanje perforiranih cijevi kako bi se evakuirao metan daleko od tijela deponije i u atmosferu. Međutim, s obzirom na energetsku vrijednost deponijskog plina, ovo rješenje predstavlja opasnost za životnu sredinu i opasnost za ozonski omotač.
Najefikasniji način sprječavanja ovog otpada i neutralizacije zagađujućih materija na deponijima kao i opasnosti je da se metan iz deponijskog plina koristi u nerafiniranom stanju, sagorijevanjem u CHP (plinski motor) ili termičkim jedinicama, ili da se koristi nakon rafiniranja i isporučuje direktno krajnjim potrošačima.
Resalta sigurno preusmjerava plinove sa deponija putem sustava za ekstrakciju i dovodi ih do postrojenja za pretvaranje deponijskih plinova u energiju. Plinovi sepročišćavaju prije nego što ih specijalizirani motori pretvore u energiju koju koriste zgrade i u mnogim slučajevima, obližnja naselja.
U suradnji s operaterima deponija, lokalnim općinama i stručnjacima za tehnologiju, tvrtka Resalta je razvila održiva rješenja za iskorištavanje potencijala deponijskih plinova u regiji. Naš tim inženjera izvršio je detaljne analize dugoročnih podataka o monitoringu deponijskog plina s nekoliko lokacija i stvorio je višefazne modele za iskorištavanje metana za nekoliko deponija. Mi smo razvili i projekte "spremne za izgradnju" koji uključuju planiranje, projektiranje, energetiku i građevinske dozvole. Osim toga, u bliskoj suradnji s našim partnerima zaduženim za rad deponija i na osnovu njihovih financijskih referenci nudimo financijske modele koji mogu obuhvatiti projektno financiranje zasnovano na kreditu, koji se otplaćuje od prihoda ostvarenog od električne energije prodane javnim dobavljačima ili druge posebno prilagođene modele.